Mumio – starożytne panaceum na nowo odkryte.

Jeśli dotychczas nie słyszeliście o tej niesamowitej substancji i jej uzdrawiających właściwościach, w tym artykule postaramy się przybliżyć temat. Obecnie substancja funkcjonuje pod dwoma nazwami zwyczajowymi, czyli Mumio oraz Shilajit. Nazwa Mumio jest bardziej rozpowszechniona w Rosji i w innych krajach Europy środkowo-wschodniej, natomiast nazwa Shilajit przyjęła się w Indiach, Ameryce i Europie zachodniej.

Najczęściej słyszy się o Mumio w przypadku urazów kości i ich zrastania się, ponieważ w byłym  ZSRR  Mumio głównie wykorzystywano  do szybkiego przyrostu masy kostnej. Obecnie w wielu krajach świata  właściwości Mumia przestudiowano znacznie głębiej i określono  zakres jego stosowania jako suplement diety, w związku z tym zapotrzebowanie na ten rzadki specyfik rośnie lawinowo.

Zacznijmy więc od genezy - czym jest Mumio? Mumijo

Mumio – odkryta i opisywana od czasów starożytnych niezwykle tajemnicza substancja pochodzenia naturalnego (góra, balsam). Zakres jej stosowania jest tak ogromny, że Mumio albo Shilajit,  może słusznie być traktowany jako panaceum. W medycynie ludowej wielu krajów świata jest powszechnie stosowany jako suplement w leczeniu układu pokarmowego, układu nerwowego, chorób skórnych. Mumio zwiększa wymianę minerałów w organizmie, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, gojenie się złamanych kości. Ponadto, polepsza ogólne samopoczucie człowieka, normalizując sen i apetyt.

Słowo "mumio", czyli "do utrzymania ciała" wywodzi się z języka greckiego. Nazwa arabska - "Hafiz al-alzhssod" tłumaczy w ten sam sposób. W Birmie znane jest jako "kaotui" (krew gór). W Tybecie, Mongolii - "baragshun" (skalny sok), w język Hunzów - "Saladzhit” (góra miód). Na Syberii i w Górach Ałtaj w tubylczych jezykach Mumijo można tłumaczyć jako "góra masła" lub "skalny olej". Shilajit jest produktem pochodzenia naturalnego, który samoczynnie tworzy się w szczelinach skalnych, w pustych przestrzeniach w postaci warstwy lub  nalotu, ma kolor ciemnobrązowy i przed oczyszczeniem zawiera sporo cząstek piasku i kamieni materii organicznej.

Shilajit jest niezwykle trwały. Podczas analizy próbek wykryto, że substancja ma w przybliżeniu 10 tysięcy lat, a skład dobrze zachował swoje właściwości lecznicze. W naturze, jeśli  Shilajit  nie ma kontaktu z  wodą, samoczynnie utrzymuje się i konserwuje przez długi czas.

 Z wyglądu ta góra balsam ("Tears of the mountains") ma połyskujący żywiczny kolor,  od żółto-brązowego do czarnego. Ma bardzo przyjemny specyficzny aromat przypominający żywicę sosnową, suszone śliwki.

W jego skład wchodzi szereg (25 - 40) substancji organicznych i mineralnych, składników powstałych w skutek naturalnego rozpadu dużych związków molekularnych (humusowych i kwasów fulowych, kwasu benzoesowych, kwasu hipurowego i kwasu szczawiowego, a także pozostałych aminokwasów, terpenoidów, steroidów, witamin A, B C i P (bioflawonoidy)  i innych związków polifenolowych oraz makro- i mikroelementów (potas, sód, wapń, magnez, krzem, glin, miedź, żelazo, mangan, nikiel, wanad, bar, molibden, strontu , srebro, beryl, cyrkonu, tytanu, galu, i metali ciężkich - w ilościach śladowych).

Każdy składnik może wpływać na określone  procesy w organizmie i przyspieszyć regenerację w różnych tkankach. Pierwiastki śladowe zawarte w tej naturalnej substancji mają znaczący wpływ na białka, węglowodany, tłuszcze i na przyswajanie minerałów, procesy regeneracyjne. Są zaangażowane w procesy reprodukcji i wzrostu oraz hematopoeza immunogenesis*. Wynikiem tego jest niespecyficzny stymulujący wpływ w  całym ciele, a także miejscowe działanie na gojenie się ran. Wpływ stymulujący przejawia się na poziomie komórkowym, w wyniku intensywnych podziałów, zwiększenia liczby komórek, zwiększenia wymiany kwasów nukleinowych i całkowitej wymiany białek. Jest to bardzo ważne dla osób stosujących różne kuracje ziołowe, gdyż Mumijo spożywane wraz z ziołami wzmacnia ich biologiczne właściwości. Warto zatem pomyśleć o dodawaniu odrobiny Mumijo do szklanki ziół lub innych naturalnych pokarmów.

Medycyna ludowa w Rosji i na Ukrainie twierdzi, że: Mumio ma umiarkowaną aktywność przeciwnowotworową, może spowolnić  procesy nowotworowe. Unikalna kompozycja bakteriologiczna  zapewnia anty-toksyczne, tonizujące i przeciwzapalnie działanie. Znane z efektu kosmetycznego, Mumio poprawia koloryt skóry, wygładza zmarszczki i rozstępy,  chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami środowiska, przywraca niedobory mikro- i makroelementów w tkankach nabłonkowych, stymuluje procesy regeneracji skóry oraz częściowo zmniejszania i likwiduje blizny. Rosjanie stosują Mumio w rehabilitacji pooperacyjnej;  nie ma żadnych skutków ubocznych, z wyjątkiem przypadków indywidualnych nietolerancji na składniki BAD,  lub gdy jest spożywane w nadmiernych ilościach. Należy wspomnieć, że stałe wprowadzanie Mumijo do organizmu w znacznych ilościach  może również mieć działanie niepożądane, a zatem Mumio może być spożywane w ograniczonych ilościach oraz z uwzględnieniem zalecanych porcji  do spożycia w ciągu dnia .

Zobacz produkt w naszym sklepie internetowym >>

 

*) Hematopoeza immunogenesis: proces wytwarzania i różnicowania się elementów morfotycznych krwi,  zachodzący w układzie krwiotwórczym poprzez proliferację oraz dojrzewanie komórek macierzystych.

 

  • Udostępnij na:
  • facebook.com