Sól

Naturalna sól morska zawiera 92 podstawowe minerały, podczas gdy przetworzona sól rafinowana (półprodukt przemysłu chemicznego) zawiera tylko 2 pierwiastki, sód (Na) i chlor (Cl). Kiedy komórki cierpią z powodu niedostatku pierwiastków śladowych, tracą umiejętność kontrolowania swoich jonów. Pociąga to za sobą katastrofalne skutki dla ludzkiego ciała. Nawet jeżeli równowaga ta zostaje zaburzona jedynie na minutę, komórki w ciele zaczynają pękać. Może to powodować zaburzenia nerwowe, uszkodzenie mózgu albo skurcze mięśni, jak również zatrzymanie procesu odnowy komórkowej. Naturalna sól morska (z odparowanej wody morskiej) pozwala płynom swobodnie przekraczać błony w ciele, ściany naczyń krwionośnych i kłębuszków (jednostek filtrujących) w nerkach. Jeżeli w jakimkolwiek momencie stężenie soli naturalnej we krwi podniesie się, łatwo łączy się ona z płynami w sąsiednich tkankach. To z kolei, pozwala komórkom otrzymać więcej pożywienia ze wzbogaconego płynu międzykomórkowego. W dodatku, zdrowe nerki potrafią bez problemu usunąć tę naturalną sól fizjologiczną w płynnej formie, co jest niezbędne do utrzymania zrównoważonego stężenia płynów w ciele. Sól rafinowana jednakże, może stanowić ogromne ryzyko dla ciała. Uniemożliwia bowiem swobodną wymianę płynów i minerałów, powodując tym samym gromadzenie się i zastój płynów w stawach, kanałach limfatycznych i węzłach chłonnych oraz w nerkach. Odwadniający efekt rafinowanej soli stołowej może powodować tworzenie się kamieni żółciowych, przyrost wagi, nadciśnienie i inne problemy zdrowotne. Ciało potrzebuje soli, aby odpowiednio trawić węglowodany. W obecności soli naturalnej, ślina i wydzieliny żołądkowe mogą rozkładać włókniste części pożywienia węglowodanowego. W formie rozpuszczonej i zjonizowanej, sól ułatwia przebieg procesów trawiennych i oczyszcza przewód żołądkowo-jelitowy.

Wyprodukowana przemysłowo sól stołowa wywiera dokładnie odwrotny skutek. Aby sól nie mogła wchłaniać wilgoci i tym samym, aby była dłużej dostępna dla konsumenta, producenci dodają do końcowego produktu substancje chemiczne takie jak środki suszące, a także wybielacze. Po takim przetworzeniu, sól nie potrafi już mieszać się i łączyć z ludzkimi płynami ustrojowymi. To nieustannie zaburza podstawowe procesy chemiczne i metaboliczne w ciele. Zatrzymanie wody oraz problemy z nerkami i ciśnieniem krwi są najbardziej oczywistymi konsekwencjami spożycia soli rafinowanej. Sól ta jest również dodawana do tysięcy różnych produktów spożywczych.

 W ostatnich latach, sól zdobyła złą reputację, a ludzie nauczyli się jej bać, w takim samym stopniu w jakim boją się cholesterolu i światła słonecznego. Ostrzega się przed używaniem sodu i pożywienia zawierającego znaczne ilości tego pierwiastka. Jednakże, życie bez soli oznacza zwiększone ryzyko pojawienia się niedoboru minerałów i pierwiastków śladowych, jak również licznych związanych z tym problemów. Spożywanie nierafinowanej soli zaspokaja zapotrzebowanie ciała na sól bez zakłócania równowagi hydro-elektrolitycznej.

Zobacz wszystkie | Strony:
Zobacz wszystkie | Strony:
  • Udostępnij na:
  • facebook.com